Zlot Programistów Delphi

4-5 czerwca 2019, Hotel Panorama (Mszczonów)

Miejsce w którym teoria łączy się z praktyką.

Programiści

To już czwarta edycja Zlotu po reaktywacji imprezy w 2016 roku.

Tegoroczny Zlot stanowi doskonałą okazję do spotkań z programistami Delphi, jak też swobodnej wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami narzędzi Embarcadero. Prelegentami podczas konferencji są eksperci Delphi zarówno z kraju, jak też z zagranicy, którzy oprócz potwierdzonej wiedzy merytorycznej (min. tytuły Embarcadero MVP) posiadają także duże doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu.

Wiedza i praktyka

2 dni, 2 ścieżki, 18 wykładów, 12 wykładowców.

Wykłady będą odbywały się w dwóch równoległych ścieżkach. Oprócz polskich wykładowców swoje prezentacje będą mieli także eksperci z zagranicy, w tym Andrea Magni i Glenn Dufke - obydwaj posiadają tytuły Embarcadero MVP.

Podobnie jak w poprzednich latach duży nacisk zostanie położony na interaktywność prezentacji, zapewnienie swobodnej rozmowy uczestników z wykładowcami i ekspertami oraz wymianę doświadczeń.

Społeczność i integracja

Czyli chwile wytchnienia po ciężkim dniu

Wtorkowy wieczór będzie zarezerwowany na imprezę integracyjną, podczas której przy lampce wina lub piwie będzie można lepiej się poznać oraz swobodnie porozmawiać o swoich doświadczeniach z pracy z Delphi.

Wieczorne spotkanie integracyjne pozwoli uczestnikom Zlotu na odpoczynek po ciężkim dniu zajęć oraz pomoże w "naładowaniu akumulatorów" przed środowymi wykładami.

Dlaczego warto ?

Zobacz dlaczego warto wziąć udział w Zlocie

  • Zobacz jak pracują inni programiści
    Skorzystaj z możliwości wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami Zlotu, poznaj różne „sztuczki” którymi posługują się eksperci w swojej pracy, w tym Andrea Magni (Embarcadero MVP) oraz Glenn Dufke (Embarcadero MVP).
  • Rozwiń swój biznes
    Nawiąż nowe kontakty biznesowe: spotkaj nowych klientów i partnerów biznesowych.
  • Znajdź nowe inspiracje
    Zobacz nad czym pracują inni bn vprogramiści i dowiedz się jak rozwiązują swoje problemy. Masz do wyboru kilkanaście wykładów - skorzystaj z okazji i wybierz to co pomoże Ci w Twoim biznesie.
  • Poznaj zespół BSC Polska
    Opowiedz nam o swoich doświadczeniu związanym z korzystaniem z Delphi. Dowiedz się jak nasze doświadczenie może pomóc w rozwoju firmy w której pracujesz.
  • Poznaj plany rozwoju Delphi
    Weź udział w prezentacjach i rozmowach kuluarowych aby poznać czego można oczekiwać od kolejnych wersji Delphi.
  • Skorzystaj z kąpieli termalnych
    Hotel Panorama jest komfortowym hotelem z profesjonalnym zapleczem konferencyjnym oraz rekreacyjno-gastronomicznym. Jest dogodnie usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu basenowego Termy Mszczonowskie (ok 900 m).
  • Spędź miło czas
    Spotkaj się z kolegami i koleżankami z branży, weź udział w czwartkowej imprezie integracyjnej, nawiąż nowe znajomości. Weź udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
  • Skorzystaj z promocji
    Skorzystaj ze specjalnej promocji dla uczestników Zlotu - szczegóły wkrótce ;-)

Agenda zlotu

Poznaj tematy i zaplanuj swoją "ścieżkę wykładową"

Dzień pierwszy - 4 czerwca

10:00 - 11:00

Otwarcie Zlotu i wykład inauguracyjny

11:00 - 11:15

Przerwa kawowa

11:15 - 12:30

Spring4D + wstrzykiwanie zależności = klucz do architektury

Wstrzykiwanie zależności oraz wykorzystanie kontenera zależności z biblioteki Spring4D. Zastosowanie wstrzykiwania w kontekście architektury aplikacji oraz przy budowanie zestawu testów jednostkowych. Wymagana znajomość programowania obiektowego.

Marcin Lesiński

Za młodu chciał zostać paleontologiem, dziś nie wyobraża sobie życia bez programowania. Uwielbia gromadzić wiedzę i ćwiczyć nowe umiejętności, żeby tworzyć soft jeszcze lepiej. Poza pracą gra w gry role play, czyta o kosmosie i hoduje kraby.

11:15 - 12:30

Mobile Delphi with TFrameStand

You will learn how to build a simple but complete mobile application with Delphi 10. Key topics ranging from application architecture (form, datamodules, frames) to remote and local data access (including databinding and list controls). TFrameStand (https://github.com/andrea-magni/TFrameStand) will help to modularize the application in order to keep the project maintainable.

Andrea Magni

Freelance consultant

Italian computer engineer, software developer, trainer and consultant. Embarcadero MVP. Author of MARS-Curiosity REST library and TFrameStand component.

12:30 - 12:45

Przerwa kawowa

12:45 - 14:00

RTTI w Delphi

Programowanie w Delphi z użyciem RTTI (modułu pozwalającego na pobieranie informacji o typach w czasie działania aplikacji). Jak dotrzeć do informacji o typach z użyciem TRTTIContext, TRTTIType i innych typów zawartych w bibliotece? Praktycznie przykłady użycia RTTI – wykorzystanie atrybutów i interfejsów, automatyczne generowanie kodu SQL, wstrzykiwanie zależności, wykorzystanie RTTI w technologiach REST-owych.

Sylwester Wojnar

J.B.R. Rogowiec

Programista i projektant systemów informatycznych z wieloletnim stażem. Z Delphi związany od początku istnienia środowiska. Programuje również w innych językach ale Pascal jest jego pierwszym wyborem.

12:45 - 14:00

Android Things on Raspberry Pi

Embedded development with RAD Studio and Android Things on Raspberry Pi. Build REST applications hosted on, and control IO on the Raspberry Pi with RAD Studio and Android Things

Glenn Dufke

Glenn Dufke

Danish independent software engineer who recently became an Embarcadero MVP, focusing on multi-platform single codebase applications, embedded, industrial automation and the web. Member of the Smart Mobile Studio development team and an active moderator of the Delphi Developer Facebook group assisting members in solving their challenges.

14:00 - 15:00

LUNCH i przerwa kawowa

15:00 - 16:15

TWebBrowser w FMX - nie tylko przeglądarka

Rozszerzenie funkcjonalności standardowych komponentów FMX na przykładzie wykorzystania TWebBrowser jako komponentu z mapami dla Delphi FMX. Przedstawiony zostanie prosty sposób zmiany funkcjonalności komponentu przy użyciu Maps SDK For Web firmy TomTom. Na wykładzie zostanie pokazane od podstaw jak wykorzystać istniejące komponenty w Delphi do budowy ich ciekawych rozszerzeń funkcjonalnych. Zaprezentowany też zostanie pełny komponent wspierający TomTom Maps SDK for Web.

Marcin Moszkowicz

GEOMETRA S.C.

Z zamiłowania programista, od zawsze związany z Delphi. Swoją przygodę z programowaniem zaczynał od Turbo Pascala przez Borland C++, aż w końcu pojawiło się Delphi. Programowanie jest od zawsze jego pasją. Prowadzi własną firmę informatyczną od 1995 roku. Korzysta z wielu języków i narzędzi. Lubi dobre wino. Człowiek renesansu.

15:00 - 16:15

Git dla programistów

Git jest narzędziem, które programiści powinni używać codziennie. Ma wiele poleceń, flag i opcji konfiguracyjnych co utrudnia pierwszy kontakt, ale z drugiej strony daje dużo dobrego. W czasie sesji pokażę kilka scenariuszy wziętych z życia programisty, które pokażą w akcji tą dobrą stronę Git-a. Dowiesz się jak: korzystać z gałęzi, aktualizować gałąź z najnowszymi funkcjami do master, czyścić historię git-a, przygotować się do recenzowania kodu, przenieść zestaw rewizji (commit-ów) do innej gałęzi, cofnąć przypadkowo zatwierdzone zmiany i wiele innych.

Bogdan Polak

BSC Polska

Trener i konsultant techniczny BSC Polska. Zajmuje się wsparciem technicznym klientów, głównie programistów Delphi i C++. Prelegent na konferencjach i seminariach polskich i międzynarodowych. Autor artykułów o architekturze projektów programistycznych. Lubi także programować w JavaScript oraz w PHP. Po pracy zakochany w wypoczynku rowerowym, narciarstwie i żeglarstwie.

16:15 - 16:30

Przerwa kawowa

16:30 - 17:45

REST i aplikacje mobilne w Delphi

Budowa aplikacji FireMonkey na wiele urządzeń. Szybka budowa serwera REST i dostęp do bazy danych już istniejącego systemu (Web Module i wyjaśnienie modelu wielowątkowości dla takich rozwiązań, podłączenie do bazy MS SQL z wykorzystaniem ADO). Klient REST w aplikacji mobilnej. Uwzględnienie specjalnych uprawnień w Android 9. Obsługa danych JSON.

Piotr Daszewski

FX Systems Piotr Daszewski

Programista Delphi z 15 letnim doświadczeniem. Prowadzi niewielką firmę tworzącą dedykowane oprogramowanie, głównie z wykorzystaniem Delphi. Od kilku lat aktywnie wykorzystuje to środowisko do tworzenia rozwiązań mobilnych i webowych.

16:30 - 17:45

Wysokowydajny kod w Delphi - cześć 2

Druga część wykładu sprzed dwóch lat na temat możliwości optymalizacji kodu bez konieczności zmiany samych algorytmów. Przedstawienie, jak w krótkim czasie można poprawić wydajność aplikacji, jak należy dobierać rozwiązania i jakie różnice dają czasem niepozorne zmiany zapisu kodu. W odróżnieniu od wykładu sprzed dwóch lat, tym razem skupimy się na efektach ulepszając przykładowy kod.

Dawid Najgiebauer

Proman

Programista Delphi. Od zawsze w szczególnym kręgu jego zainteresowań było zgłębianie sposobu wykonywania programów tak, aby były one pod każdym względem jak najbardziej optymalne. Wciąż nie boi się rozwiązań pozwalających na wyciśnięcie z programu maksimum wtedy, gdy jest to niezbędne.

17:45 - 18:00

Przerwa kawowa

18:00 - 19:15

Nowoczesny język Delphi

Wykład umieszcza język Delphi w nieco szerszej perspektywie innych języków, trendów i paradygmatów programowania. Zwraca uwagę na pewne okresowe mody w programowaniu, lokując Delphi w kontekście innych popularnych obecnie języków. Omówione zostaną wybrane elementy języka, które nie zawsze są w pełni wykorzystywane przez programistów, m. in. szablony (generics), wykorzystanie potencjału dynamicznych tablic, funkcje anonimowe i konstrukcja ogólnych, sparametryzowanych algorytmów przetwarzania (na wzór mechanizmów z innych języków, jak JavaScript). Liczne przykłady kodu (nie tylko w Delphi) pokażą, że narzędzie to może z powodzeniem konkurować z innymi językami.

Tomasz Tyrakowski

SOL-System sp. z o.o.

Doktor informatyki, nauczyciel akademicki na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Od 20 lat programuje w Delphi, rozwijając i nadzorując projekt, który dawno już przekroczył milion wierszy kodu. Lata doświadczeń pozwoliły na poznanie jasnych i ciemnych stron Delphi jako języka i środowiska. Poznawanie kolejnych języków programowania traktuje jako swego rodzaju hobby.

18:00 - 19:15

Jak poSCRUMić zespół developerski?

Jak ograniczyć ilość spotkań w projekcie? Jak utrzymać w ryzach przerost kreatywności programisty? Jak ogarnąć komunikację z klientem? Zespoły małe i duże: SCRUM na ratunek! Porozmawiamy o tym, dlaczego nie ma co się bać podejścia zwinnego i jak może ono pomóc w codziennej pracy każdego, kto jest zaangażowany w rozwój systemu informatycznego - czy jest developerem, testerem, managerem produktu czy jeszcze kimś innym ;-)

Mikołaj Milewski

Virion.IT Mikołaj Milewski

Programista, architekt, Scrum Master, prelegent - niestrudzenie szuka Wzorca Idealnego. Od chwil, kiedy ma rację woli tylko chwile, w których udaje mu się zrozumieć, że racji nie ma.

19:30 - 0:30

Grill - Delphi & Fun

Grill w karczmie przy hotelu. Część społecznościowa pozwalająca na wymianę doświadczeń i poglądów. Możliwość spotkania i rozmowy w kameralnych warunkach z wykładowcami, praktykami Delphi, programistami, a także z pracownikami BSC Polska. Integracja i bliższa współpraca społeczności programistów może przyczynić się do powstania wielu innowacyjnych rozwiązań, a wzajemna inspiracja pozwoli uzyskać lub utrzymać uzyskana już przewagę biznesową na rynku.

Dzień drugi - 5 czerwca

10:00 - 11:15

Aplikacje VCL DPI-Aware

Coraz częściej na rynku mamy do czynienia z wyświetlaczami wysokich rozdzielczości. Najnowsze systemy operacyjne coraz lepiej radzą sobie z zadaniami skalowania. Ale jak stworzyć aplikację w Delphi przy użyciu komponentów VCL, aby była ona poprawnie wyświetlana zarówno na tradycyjnych monitorach, jak i tych High-DPI? Na co zwracać uwagę, jak przygotowywać kod, jakie są pułapki technologii wysokich rozdzielczości oraz czego można oczekiwać po środowisku Delphi.

Dawid Najgiebauer

Proman

Programista Delphi. Od zawsze w szczególnym kręgu jego zainteresowań było zgłębianie sposobu wykonywania programów tak, aby były one pod każdym względem jak najbardziej optymalne. Wciąż nie boi się rozwiązań pozwalających na wyciśnięcie z programu maksimum wtedy, gdy jest to niezbędne.

10:00 - 11:15

Make VCL applications more attractive

Give your VCL applcation a makeover using established design languages from Google and Microsoft, themes and make it stand out from the crowd

Glenn Dufke

Glenn Dufke

Danish independent software engineer who recently became an Embarcadero MVP, focusing on multi-platform single codebase applications, embedded, industrial automation and the web. Member of the Smart Mobile Studio development team and an active moderator of the Delphi Developer Facebook group assisting members in solving their challenges.

11:15 - 11:30

Przerwa kawowa

11:30 - 12:45

Atrakcyjne GUI

Tworzenie atrakcyjnego doświadczenia użytkownika (User eXperience) w aplikacjach VCL z wykorzystaniem biblioteki AlphaSkins.

Damian Romek

Polcom Sp. z o.o.

Inżynier informatyki. Autor programu UltimatePlayer i UltimatePlayer Radio, które przed laty zostały napisane w Delphi. Programowaniem zajmuje się od blisko 14 lat. Jego pierwszym językiem programowania było Delphi. Obecnie programuje w Java, JavaScript, PHP, C#, Delphi.

11:30 - 12:45

MARS-Curiosity REST Library

Use open-source library (https://github.com/andrea-magni/MARS) to build multitier applications. It allows to create simple yet functional OpenAPI servers. Brief introduction. Overview of key functionalities in action (from authentication and session management to data access capabilities). The overall picture of creating modern distributed applications.

Andrea Magni

Freelance consultant

Italian computer engineer, software developer, trainer and consultant. Embarcadero MVP. Author of MARS-Curiosity REST library and TFrameStand component.

12:45 - 13:00

Przerwa kawowa

13:00 - 14:15

Nowe życie dojrzałej aplikacji VCL

Modernizacja klasycznych aplikacji VCL w zakresie GUI, look-and-feel, UX i dostosowania do współczesnych SO. Style i skórki. API Windows Vista i nowszych, obsługa ekranów HDPI, gestów, dotyku i czujników, AppTethering. Wstążka i kontrolki VCL w stylu Windows 10. W trakcie wykładu zademonstrowana zostanie przykładowa aplikacja wraz z kolejnymi ulepszeniami, które przedstawią możliwości komponentów i technologii wchodzących w skład najnowszych wersji Delphi.

Zdzisław Sroczyński

Caprisoft

Pasjonat programowania od 30 lat, z Delphi od wersji 2. Delphi wykorzystuje również w pracy naukowej do analizy procesów interakcji człowiek-komputer i przetwarzania języka naturalnego, w tym tłumaczenia maszynowego i detekcji plagiatów. Fan narzędzi wielo-platformowych z Delphi na czele.

13:00 - 14:15

Od zera do unit testera!

Esencja wiedzy której potrzebujesz, żeby zacząć używać unit testów w swojej firmie. Na wykładzie krok po kroku zostanie przedstawiony proces pisania testów dla jednostki kodu. Dowiesz się również co to: Mock, TDD. Używane frameworki: DSharp, DUnitX

Marcin Lesiński

Za młodu chciał zostać paleontologiem, dziś nie wyobraża sobie życia bez programowania. Uwielbia gromadzić wiedzę i ćwiczyć nowe umiejętności, żeby tworzyć soft jeszcze lepiej. Poza pracą gra w gry role play, czyta o kosmosie i hoduje kraby.

14:15 - 15:00

LUNCH

15:00 - 16:00

Sesja końcowa

Zakwaterowanie

Informacje o hotelu oraz o zasadach rezerwacji noclegów.

Cena biletu na Zlot nie zawiera zakwaterowania. Zakwaterowanie na czas Zlotu uczestnicy rezerwują i opłacają sami. Sugerujemy skorzystanie z Hotelu Panorama w Mszczonowie. Hotel przygotował specjalną ofertę noclegową dla uczestników Zlotu. Przy rezerwacji noclegu do 17 maja obowiązują specjalne ceny pokojów:

  • pokój jednoosobowy: 190 zł netto za dobę (212 zł netto po 17 maja)
  • pokój dwuosobowy: 220 zł netto za dobę (249 zł netto po 17 maja)

  • Rezerwacja przez telefon na hasło: Zlot Programistów.

    Hotel Panorama w Mszczonowie

    ul. Tarczyńska 109 a, 96-320 Mszczonów

    Rezerwacja: +48 46 857 60 60

    Strona WWW:   Hotel Panorama

    Mapa:   Zobacz na mapie Google


    Uczestnicy Zlotu mają zapewniony bezpłatny parking na terenie hotelu.

    Wszelkie sprawy związane z zakwaterowaniem prosimy załatwiać bezpośrednio z hotelem.

    Uwaga - ze względu na duże zainteresowanie noclegami nie możemy zagwarantować wszystkim uczestnikom Zlotu dostępności miejsc w Hotelu Panorama.

    Ceny biletów

    Kup bilet na Zlot już teraz! Koszt biletu jest uzależniony od daty przesłania formularza rejestracyjnego

    Wyprzedane
    Wczesna rejestracja
    799PLN
    • Cena netto (+23% VAT)
    • Rejestracja do 24 maja 2019
    Cena regularna
    899PLN
    • Cena netto (+ 23% VAT)
    • Rejestracja od 25 maja 2019

    Kup bilety

    Wypełnij formularz rejestracyjny podając swoje dane (osoby rejestrującej), dane firmy oraz liczbę uczestników zlotu. Po zgłoszeniu i zarejestrowaniu danych otrzymasz na email-a wiadomość potwierdzającą oraz link do faktury pro-forma.

    Osoba rejestrujaca:
    Proszę wprowadzić imię i nazwisko
    Proszę wprowadzić stanowisko
    Proszę wprowadzić adres email
    Proszę wprowadzić nr telefonu
    Bilety:

    Koszt całkowity netto

    Dane do faktury:
    Proszę wprowadzić nazwę firmy lub imię i nazwisko w przypadku osoby prywatnej
    Proszę wprowadzić adres firmy
    Proszę wprowadzić kod pocztowy
    Proszę wprowadzić miasto
    Proszę wprowadzić NIP firmy lub n/d w przypadku osoby prywatnej
    Pole musi zostać zaznaczone. Bez zgody na przetwarzanie danych osobowych nie możemy przyjać Państwa rejestracji.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od BSC Polska Sp. z o.o, informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez firmę. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO/GDPR).

    Proszę czekać ... trwa przetwarzanie rejestracji


    Proszę nie zamykać okna przeglądarki i poczekać na zakończenie przetwarzania rejestracji na zlot.

    Dane zostały przesłane do serwera i aktulnie trwa generowanie faktury pro-forma oraz jej wysyłka na podany adres email: acb@def.pl

    W przypadku wystąpienia trudności w czasie przetwarzania rejestracji prosimy o kontakt z ogranizatorami przez pocztę elektroniczną pod adresem: [adres email organizatorów] lub telefonicznie dzwoniąc do biura BSC Polska: 22 864-1465

    Istotne zasady

    Regulamin i zasady uczestnictwa w Zlocie

    Kontakt

    Kontakt z organizatorami Zlotu

    Kontakt z działem marketingu BSC Polska

    +48 22 864 14 65

    [adres email organizatorów]